fbpx

Manuel Panç ve Lateral Slit Tekniği

SAÇ EKİMİ NE DEMEKTİR?

Bazı sebeplerle çoğu insanda meydana gelen aç dökülmelerinde uygulanan ve yeni saç çıkmasını sağlayan yönteme saç ekimi yöntemi denilmektedir. Saç ekimi işlemine karar verilmeden önce, hasta genel bir değerlendirmeden geçirilerek, meydana gelen saç dökülmesinin sebepleri araştırılır. Bulunan sebepler sonucunda da hangi yöntemlerle tedavi edileceğine bakılır.

Yapılan araştırmalar ve testler sonucunda saç dökülmesinin sebebi ya genetik ya hormonal sebepler olmaktadır. Bunlardan hormonal sebepler ortaya çıktığında yani kansızlık ve demir eksikliği gibi sebeplerle saç dökülmesi meydana geldiğinde ilaç tedavisi uygulanabilir ancak uygulanacak olan ilaç tedavisi hemen etkisini göstermez. Genetik etkilerle saç dökülmelerinin meydana geldiği tespit edildiğinde ise uzu sürede de olsa ilaç tedavisi etki etmemektedir. Bu durumda hasta sağlıklı saçlara daha kısa ve etkili yoldan ulaşmak için saç ekimi yöntemine başvurmaktadır.

Saç ekiminde son dönemlerde kullanılan yöntem fue saç ekimidir. Bu yöntemle saçın yoğun olan yerlerinden belirlenen miktarda saç kökleri alınarak saçın az olan kısımlarına tek tek ekilir. Oldukça iyi sonuçlar alınan bu yöntemle, hem sağlıklı hem de daha gür saçlara ulaşılabilmektedir. Ancak bu yöntemde mikromotorun alınması gerekmektedir. Ancak mikromotorun kullanılan alan istismar edilmiş olduğu için saç ekimi yapılan kişinin saç ekim yerlerinde tahribatlar oluşmaktadır ve ciddi şikayetle sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için manuel panç ve lateral slit tekniği ile saç ekimi yapılmaya başlanmıştır. Bu sayede saç ekimi sonrasında oluşan olumsuz durumların önüne geçilebilmiştir.

SAÇ EKİMİNDE MANUEL PANÇ İLE LATERAL SLİT TEKNİĞİNİN ETKİLERİ NELERDİR?

Saç ekiminde köklerin alındığı ve tek tek ekiminin yapıldığı alanda bazı tahribatlar oluşmasından dolayı yarala meydana gelebilmektedir. Ayrıca bu tahribatlar etkisi ile bazen yeni saç kökleri çıkmamaktadır. Bunun sonucunda normalde % 7 olması gereken saç kaybı % 40’lara çıkmaktadır. Bu durumun önüne geçmek isteyen doktorlar manuel panç ve lateral slit tekniği ile saç ekimi yöntemi uygulayarak daha başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Bu yöntemde mikromotor yerine manuel panç sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemle saç köklerini alma süresi uzamıştır. Diğer yöntemle kökler alınırken % 10- kayıp yaşanırken bu yöntem ile %1’lerde kayıp yaşanmaktadır ve köklerin alındığı alan tahrip olmadığı için yeni saçlar daha çabuk çıkmaktadır.

Biz Sizi Arayalım