fbpx

Meme Estetiği

MEME BÜYÜTME AMELİYATI

Sebebi tam anlaşılamayan bir şekilde bazı genç kızlarda memeler ya hiç gelişmez ya da çok az gelişir. Bu durumda yapılacak işlem silikon protez ile göğsü olması gereken boyutlara ulaştırmaktır. Kişinin meme taban genişliği, derisinin esnekliği ve memenin doku kalınlığı takılacak silikon protezin büyüklüğünü belirler.

Protez ameliyatı 17 yaşından itibaren her yaşta yapılabilen bir operasyondur. Ayrıca doğum yapmış ve emzirme sonucu göğsü hem boşalmış hem de sarkmış bayanlarda da silikon protez uygulanır. Fakat bunlarda aynı zamanda dikleştirme operasyonu da yapılmalıdır.

Genç kızlarda yapılan silikon protez ameliyatlarından sonra bu kişilerin çocuk sahibi olmaları ve süt vermelerinde bir sorun yoktur.

Silikon protezler meme altından, meme başından ve koltuk altından takılabilir. Protez genellikle adele (kas) altına koyulmaktadır.

Hastanede bir gece kalınır ve ertesi gün taburcu olunur. Kişiler 7-10 gün içinde işlerine dönebilirler.

Uygun durumlarda (meme dik ve cilt sarkmamış olmalıdır) yağ enjeksiyonu ile meme büyütülebilir. Önce konsantre yağ elde edilir ve buna PRP (kök hücreden zengin kan plazması)  ilave edilerek yağın tutma miktarı da desteklenir.Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi 1-2 saat süren en az 2, belki de 3 defa ameliyat gerektirir. Bu işlem silikon protez ameliyatına göre daha uzun süren, daha pahalı ve birkaç operasyonun gerekli olduğu bir ameliyat şeklidir.

 

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI  

Büyük memeler hastada sırt ve boyun ağrılarının yanında meme altı pişikleri de yapmakta ve kişi kendisine kolaylıkla giyim eşyası bulamamaktadır.

Esasında bu ameliyat sadece estetik değil aynı zamanda Rekonstrüktif bir ameliyattır.17-70 yaş arasında yapılabilir.

Bu ameliyatla memeler hem daha doğal boyutlara ulaşacak hem de dikleşecektir. Bunların sonucunda da hastanın hayatındaki bir çok sorun da ortadan kalkacaktır.

Ameliyat 3-4 saat kadar sürer. Bütün dünyada uygulanan teknikler birbirinin aynısıdır ve izler kabullenilebilir konumdadır.

Hasta 1-2 gün hastanede yatar ve 15 günde hayat normale döner.

 

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI  

Bazı bayanlarda yerçekimi, deri elastikiyetinin azalması ve emzirme gibi sebeplerle memeler sarkar. Bu sarkık memelerinin bazıları yeterli dokuya sahiptir, bazılarında ise doku eksikliği mevcuttur. Yeterli dokusu bulunanlar sadece cilt işlemleri ile daha dolgun ve dik hale getirilir. İçinde yeterli doku (süt bezi ve yağ) yok ise o zaman adele altına meme protezi yerleştirilerek yeterli dolgunluk sağlanır ve sonrada meme dikleştirme yapılır.

Ameliyatlar genel anestezi ile yapılmalıdır. Ameliyat 2-3 saat sürebilir. Ayakta çizim yapılarak meme başının olması gereken yeri işaretlenir ve daha sonra çıkarılacak kısımlar çizilir. Ameliyat sonunda meme başında yuvarlak kesim izi ve meme başından alt oluğa uzanan ince bir çizgi kalır. Bunlar ise her zaman için kabul edilebilir mahiyette olup bir yıl içinde de belirsiz hale gelir.

Biz Sizi Arayalım